کاربرد هوش مصنوعی

Artificial Intelligence

10 کاربرد هوش مصنوعی

۱۰ کاربرد برتر هوش مصنوعی در حل کردن مشکلات جهانی

هوش مصنوعی، فناوری مهمی با کاربردهای فراوان است و می‌تواند ابزار ارزشمندی برای حل کردن مشکلات جهانی باشد.

یکی از مزایای هوش مصنوعی این است که امکان دیدن مشکلات اجتماعی را از جنبه متفاوتی فراهم می‌کند. اگرچه نظراتی در مورد سوءاستفاده از هوش مصنوعی وجود دارد اما ما نباید نکات مثبت استفاده از هوش مصنوعی را نادیده بگیریم.

بررسی سرطان

هوش مصنوعی که مبتنی بر الگوهای یادگیری عمیق است، در حال حاضر در حوزه سلامت به کار می‌رود. قابلیت‌های تصویربرداری هوش مصنوعی، به خصوص برای تشخیص و بررسی سرطان‌های گوناگون از جمله سرطان پستان، امیدوارکننده هستند. همچنین هوش مصنوعی، برای پیش‌بینی گسترش بیماری در یک شبکه مراقبت سلامت کاربرد دارد.

نجات زنبورها

پروژه‌ای موسوم به “پروژه جهانی زنبور”(The World Bee Project) که با تلاش پژوهشگران انگلیسی آغاز شده، یک پروژه اجتماعی است که هوش مصنوعی را برای نجات زنبورها به کار می‌گیرد. جمعیت زنبورهای جهان، رو به کاهش است و این می‌تواند خبر بدی برای سیاره ما و همین طور ذخیره غذای ما باشد.

ابزاری برای افراد ناتوان

دیگر کاربرد خوب هوش مصنوعی، کمک کردن به افراد ناتوان برای غلبه بر مشکلات است. شرکت “هوآوی”(Huawei) در این راستا، از هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای ابداع یک اپلیکیشن رایگان تلفن همراه موسوم به “استوری‌ساین”(StorySign) استفاده کرد که به کودکان ناشنوا کمک می‌کند تا با ترجمه متن به زبان اشاره، خواندن را بیاموزند.


تغییرات اقلیمی

ما می‌توانیم با پشتیبانی هوش مصنوعی، پیشرفت بزرگی در حل کردن یکی از بزرگترین معضلات جهان داشته باشیم. تغییرات اقلیمی، یک معضل بسیار بزرگ به شمار می‌روند اما برخی از افراد پیشرو در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی باور دارند که ممکن است فناوری بتواند بر این مشکلات غلبه کند.

محافظت از حیات وحش

یکی دیگر از کاربردهای خوب هوش مصنوعی برای سیاره زمین، حمایت از تلاش‌های مربوط به محافظت از حیات وحش است. هوش مصنوعی می‌تواند امکان محافظت و تجزیه و تحلیل داده‌ها را با کمترین هزینه فراهم کند.

گروهی از پژوهشگران “دانشگاه هاوایی در مانوا”(U.H)، پروژه‌ای را برای محافظت از حیات وحش آغاز کرده‌اند و در آن، هوش مصنوعی را برای تجزیه و تحلیل ۶۰۰ ساعت داده صوتی به کار گرفته‌اند تا شمار برخوردهای میان پرندگان و خط انتقال هوایی را تشخیص دهند.


مقابله با گرسنگی جهانی

یکی از بادوام‌ترین ابزار برای مبارزه با بحران گرسنگی در جهان، هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی می‌تواند با ارزیابی میلیون‌ها داده، به داشتن محصول بدون نقص و تقویت دانه‌ها کمک کند، خروجی را به حداکثر برساند و مصرف علف‌کش‌ها را نیز به دقت تحت کنترل قرار دهد.

پژوهشگران همچنین از هوش مصنوعی برای شناسایی مناطقی استفاده می‌کنند که به خاطر آسیب دیدن محصولات کشاورزی، افزایش هزینه مواد غذایی و خشکسالی، بیشتر در معرض خطر کمبود غذا قرار دارند.

کاهش نابرابری و فقر

اگرچه یکی از نقدهایی که همیشه به هوش مصنوعی وارد می‌شود، تبعیضی است که به واسطه آموزش‌های انسان به آن انتقال یافته است اما هوش مصنوعی در واقع می‌تواند به کاهش نابرابری کمک کند.


شناسایی اخبار دروغین

اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند ابزاری برای گسترش اخبار دروغین باشد اما شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت سعی دارند تا با استفاده از هوش مصنوعی، به ارزیابی واقعی بودن اخبار بپردازند.

فیسبوک نیز هوش مصنوعی را به کار می‌گیرد تا واژه‌ها و الگوهایی که می‌توانند نشان‌دهنده اخبار دروغ باشند را پیدا کنند.

ارزیابی تصاویر پزشکی
هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود سامانه مراقبت از سلامت کمک کند. یک شرکت آلمانی موسوم به “زیمنس هلثینیر”(Siemens Healthineers) که در حوزه فناوری پزشکی فعالیت دارد، هوش مصنوعی را برای ابداع فناوری‌های نوین حوزه سلامت به کار می‌گیرد.

یکی از این فناوری‌ها موسوم به “AI-Rad Companion.4″، نوعی دستیار رادیولوژی است که کار بررسی تصویرهای پزشکی را انجام می‌دهد.


به روزرسانی اولویت‌ها

پژوهشگران آمریکایی، هوش مصنوعی را برای دستیابی به ذخایر آب لس‌آنجلس در زمان وقوع زلزله به کار گرفته‌اند. هدف از این پروژه، شناسایی نواحی استراتژیک برای بهبود سامانه لوله‌های آب است تا براساس آن، زیرساخت‌های مهم را برای به روزرسانی اولویت‌بندی کند. هوش مصنوعی می‌تواند با شبیه‌سازی شرایط متفاوت، به یافتن بهترین راه‌حل کمک کند.